Du är besökare 16071
 
Hem
Hem
Om företaget
  » Fakta om AISAB
  » Ägardirektiv
Arbeta hos oss
Våra stationer
Våra fordon
Ledningssystem
MICU
Forskning o utveckling
Anlita oss
Länkar
Kontakt

Om företaget

AISAB - ledande inom ambulanssjukvård
Ambulanssjukvård är en av landstingets kärnverksamheter som hela tiden måste utvecklas för att möta samhällets ökande krav. Vi på AISAB har ambitionen att vara ledande på ambulanssjukvård i Sverige, men vi vill också, tillsammans med de anställda, skapa goda arbetsplatser.
Delaktighet
Viktiga hörnstenar i AISAB är delaktighet, engagemang och arbetsglädje. Den som engagerar sig och tar ansvar har stora möjligheter att vara med och påverka utvecklingen i företaget.
Det kan gälla allt från hur schemat läggs till inköp av fordon. Varje medarbetare har också ett eget ansvarsområde, större eller mindre.
Tanken med detta är att alla inom företaget ska utvecklas genom att ta personligt ansvar för en del av helheten. Därigenom blir också jobbet roligare!
Utvecklas i företaget
Vi strävar efter att vara en lärande organisation. Genom att lära av hur andra gör, inom och utom Sverige, kan vi bli bättre på det vi gör.

Självklart ska vi också dela med oss av våra erfarenheter till andra. Inom AISAB arbetar vi aktivt för att utveckla samarbetet med akutsjukhus, vårdcentraler, polis och räddningstjänst med flera. Men för att bli ännu bättre på det vi gör vill vi också värna om den kompetens som finns inom företaget genom fortbildning och uppföljning.
Nöjda kunder
Vi mäter kontinuerligt hur våra "kunder", patienterna, uppfattar oss.
Därigenom får vi ett redskap så att vi kan förbättra behandling och bemötande. Hittills har vi fått goda betyg!
Vill du vara med oss i framtiden
AISAB kommer att fortsätta utveckla ambulanssjukvården inom Stockholms län. Vill du vara med så är du varmt välkommen att höra av dig.
   Tipsa en vän   Skriv ut Skriv Ut-ikon
Lindetorpsvägen 11, Box 5191, 121 18 Johanneshov Tel: 08-602 62 50
Ansvarig utgivare: VD Åke Östman

aisab.webmaster@aisab.nu
Senast uppdaterad 12/14/2007
Klicka för större text
Klicka  för stor text
Klicka för liten text
VD
Åke Östman